Historie vzniku klubu

 

    Scrabbleový klub POŠKOLÁCI vznikl na samém sklonku roku 1996 a kmenovou zakladatelkou byla paní Bělohubá, díky jejíž iniciativě jsme získali to nejdůležitější - hráčské zázemí v prostorách základní školy v Jeremenkově ulici v Praze 4.

    Zde, historického dne 14. ledna 1997, změřilo své síly následujících osm hráčů: Jaroslava Bělohubá, Karel Král, Jindřiška Králová, Milan Kuděj, Jiří Müller, Věra Müllerová, Dagmar Rusá a Lída Rusá.  Kromě nich si u nás během působnosti klubu zahrála Scrabble další spousta hráčů.

    Hracím dnem bylo od prvopočátku úterní odpoledne a tato tradice zůstává až do současnosti.

    V dobách svých začátků náš klub ještě neměl svůj současný název, ten jsme zvolili až v půli roku 1999, kdy se rozeběhly první přípravy ligy družstev Scrabble. Při hledání vhodného jména zvítězila varianta vyjadřující naše odpolední schůzky, tedy poškolácké hraní Scrabble. Liga sice začala až o rok později, ale již v září 1999 bylo možno na 4. kvalifikačním turnaji v Karlíně vidět naše černé dresy.

    Hráči a hráčky našeho klubu se mohou pyšnit třemi seniorskými a čtyřmi juniorskými mistrovskými tituly. Milan Kuděj získal mistrovský titul dvakrát (1996 a 2000). Husarský kousek předvedla roku 1999 ve svých 13 letech Jana Rusá, která jako první prorazila hegemonii mužů a stala se mistryní republiky. Podařil se jí tak "double", neboť dva týdny předtím zvítězila i na mistrovství juniorském. Táž hráčka je držitelkou dalšího primátu, neboť jako první v republice překročila hranici 150 bodů za tah v mistrovských partiích: na MR 2000 zahrála tah BRE(P)TÁNÍ za 158 bodů a tento rekord byl na dlouhou dobu nejlepším tahem scrabble v republice.

    Je docela dost dobře možné, že máte doma Scrabble, hrozně rádi jej hrajete a doma nikdo jiný této zálibě nepropadl. Pak neváhejte a přijďte se podívat a samozřejmě si i zahrát. Uvidíte, že zdejší domácká atmosféra Vás rychle zbaví ostychu a pak už nezbývá než zasednout za scrabblovou desku, sáhnout ručkou do pytlíčku, vytáhnout první sedmici písmenek a této hře naprosto propadnout.

    Hrajeme každé úterý od 16:00 do cca 19:30 v základní škole, adresa je Jeremenkova 1003, Praha 4. Dostanete se k nám autobusy 118 nebo 124 (čtvrtá zastávka (Pod Pekařkou) od stanice metra Budějovická nebo první zastávka od stanice Dvorce).

Ing. Karel Král

doživotní předseda klubu

Kontakty:

Telefon: Jaroslava Bělohubá, tel. 723556586
e-mail: Milan Kudějwebmaster Milan Kuděj