Kruté vystřízlivění Poškoláků

 

(Luboš Tlučhuba Vencl)

 

            Co k tomu víc říkat. O neúspěších se tak dobře nepíše. Tak jen stručně.

 

            V prvním kole jsem narazil na mou svěřenkyni Renatu Volfovou (kdysi mě jmenovala svým trenérem a já se tomu nebráním). Těžko říct, zda je má trenérská činnost úspěšná. Největším úspěchem trenéra může být to, že ho jeho svěřenec překoná. To se Renatě nepovedlo. Ale zatímco v únoru jsem ji na pražském turnaji bez problémů porazil i proti dvěma prémiím v Náchodě jsem proti jedné prémii vyhrál jen o 11 bodů. K několika překvapením došlo na úkor Pavouků. Třetí nasazený Karel Sikora prohrál s Janou Vackovou 289:426. Tato partie byla na konci turnaje vyhlášena jako nejpřekvapivější výhra, čtvrtý nasazený Martin Sobala podlehl Daně Pokorné a Romana Ličková prohrála s Martinem Hrubým. Zbyněk Burda neměl žádné slitování s jednou z nových hráček a v rekordu turnaje ji porazil 531:169. Jiří Grosskopf vyhrál o 1 bod nad Hanou Filipovou.

 

            V druhém kole mě nedal šanci Robert Vlk. Písmena mu chodila opravdu dobře a mě nemohla pomoct ani prémie. V dalším poškoláckém souboji porazil Milan bez větších problémů Evu Bartošovou. Martin Kuča prohrál se Sašou Willerthovou. Vítkovi Sázavskému chodila údajně písmena skoro až neskutečně a porazil Martina Hrubého v novém českém rekordu 566:272. Jana Vacková a Marek Lašťovka se postarali o jedinou remízu turnaje.

 

            Ze čtveřice největších favoritů nezůstal bez ztráty po třetím kole ani jeden. Lída Rusá totiž doslova a do písmena přestřílela v partii, kde tahy nešly pod dvacet Michala Sikoru. V partii Nohavicová – Willerthová se zrodilo nejvyšší skóre poraženého. Saše nestačilo na výhru 398 bodů, protože Martina jich udělala 399. Celé drama bylo ještě znásobeno tím, že ani jedna neměla výsledek spočítaný správně. Již druhou prohru utrpěl, tentokrát v partii s Markem Lašťovkou, Martin Sobala. Ve čtvrtém kole mě zastavila Hanka Závišková, proti níž se mi v poslední době příliš nedaří. Na čele se usadila trojice čtyřbodových hráčů Landa, Nohavicová Chaloupka. V závěsu za nimi byl se 3,5 body Marek Lašťovka. Nejvýše z Poškoláků byla po výhrách nad Jindrou Voráčkovou a Janou Vackovou Dáša se třemi body. Milan a já jsme se dvěma body byli na 35. a 36. místě. Eva s Renatou byly na jednom bodu.

 

            Po prohře v pátém kole s Milenou Filipovou jsem se dostal do obdobné situace jako v Ostravě a věděl jsem, že skóre 2:3 ještě není tak strašné a že klidně ještě můžu mít bilanci 6:3. Navíc mě dle mých odhadů neměl čekat žádný příliš silný soupeř. A já si byl vědom, že nenastane-li nějaká mimořádná situace, měl bych Romana Čejku porazit. Jenže pytlík je vůl a v tomto rozhodujícím okamžiku celého turnaje (aspoň z mého pohledu) přišlo Romanovi úplně vše. Celé neštěstí bylo dokonáno, když mi smetl slovo POKOV(Á)NA, u nějž jsem nečekal sebemenší problémy (jinak bych byl hledal jiné slovo a našel bych PON(Í)KOVA) a navrch mi přidal TY(Č)OVINu. Na čele se jako jediný stoprocentní usadil Pavel Chaloupka. Mezi skupinou pronásledovatelů byli Vítek Sázavský, Martina Nohavicová, Miroslav Muroň, Romana Ličková a Michal Sikora. Milan s Dášou byli se třemi body na 29. a 30. místě, tři body měla i 39. Renata, která porazila Zbyňka Burdu. Eva, která se v Náchodě hodně trápila měla stejně jako já jen 2 body.

 

            Dělal jsem si legraci, že zopakuji výkon Jirky Kamína z Ostravy, ale neměl jsem tu vůli dotáhnout to až do konce a to ani přesto, že jsem částečně ztratil motivaci, protože mi již bylo zřejmé, že ani výsledek 5:4 mi už nebude stačit, abych si v celkové kvalifikaci o MR polepšil. Přesto jsem začal vyhrávat. Bylo to asi i tím, že když jsem usedl proti Miro Vaňovi a on spatřil vedle mě ještě Zbyňka Burdu, který se tak nízko ocitl i díky prohře s Renatou v minulém kole, tak prohlásil: „Kurňa chlapi, favoriti, vyhrávejte.“ To je docela zvláštní výzva – vyzývat soupeře aby mě porazil a začal vyhrávat. Jak již bylo naznačeno, jeho přání jsem splnil. A to i díky tomu, že slovo LAMELOU které mu přišlo v závěru partie do zásobníku neměl kam položit. I Zbyněk jej uposlechl, ačkoli bych se nezlobil, kdyby prohrál. Hrál totiž s Evou. Ta se však smůly nezbavila ani v této partii. Z prvních stolů: Pavel Chaloupka přišel o neporazitelnost v partii s Michalem Sikorou. Mirkovi Muroňovi nestačilo na Romanu Ličkovou ani 395 bodů. Ona uhrála totiž 445. Šlo o rekordní součet turnaje.

 

            Kolo před koncem měli šanci na vítězství tři hráči. Michal Sikora, který byl se sedmi body v čele, Pavel Chaloupka se sedmi body na druhém místě a nejlepší ze šestibodových, Vítek Sázavský. Pavel s Vítkem hráli spolu a vítěz mohl být celkovým vítězem jen v případě Michalova zaškobrtnutí. Tím kdo na něj nakonec čekal byl Vítek. Michal hrál s Romanou Ličkovou a ta mu naložila 381 bodů. Ani to jí však nestačilo, protože Michal udělal 394 a stal se tak vítězem. Druhý skončil Vítek a na třetí místo se dostala Martina Nohavicová, která v posledním kole deklasovala Jarka rozdílem až nečekaně vysokým: 441:205. Svou skvělou pouť turnajem zakončil vítězstvím nad Martinem Daňkem v posledním kole Martin Hrubý. Po vítězství nad Vaškem Járou v minulém kole jsem si spravil pořádně chuť i v kole posledním. Před partií jsem Katce povídal: „To je snad poprvé co jsem v naší vzájemné partii favoritem.“ Poté, co jsem viděl, že jí tahle poznámka pořádně rozlítila a viděl jsem, že má oči plné touhy po krvi, jsem začal vysvětlovat: „Já to myslím tak, že je docela deprimující pocit, když vím, že když neporazím mistryni republiky, tak se na žebříčku propadnu.“ Moc jsem jí neuklidnil. Touha po krvi, mé krvi, byla v jejích očích stále. A byla tam i po partii. No divte se tomu, když jsem jí dal dvě binga (z toho to druhé až na třetí pokus – dvě mi shodila) a vyhrál 450:317.

 

            Přesto mi to nestačilo na lepší než 30.místo (nejhorší z pětibodových). Nedařilo se ani ostatním Poškolákům. Milan skončil s pěti body pětadvacátý. Přesto by mu to mělo stačit k postupové definitivě. 36. skončila se čtyřmi body Dáša. Čtyři body měla i 43. Renata, která jako jediná z Poškoláků neskončila hůře, než jak byla nasazena. Byla nasazena právě jako čtyřicátá třetí.  Písmena ani trochu nedržela Evu, která skončila se třemi body na 54. místě.

 

Umístění a body Poškoláků jsem již vyjmenoval, takže teď už jen umístění přespolních:        

pořadí

jméno

body

23.

Martin Kuča

5

27.

Ludmila Rusá

5

38.

Kateřina Rusá

4