1998


Turnaj na sněmu

Kvalifikační úloha

Jarní turnaj

Mistrovství republiky


Turnaj na sněmu.

    V tomto roce došlo k zásadní změně všeho dění kolem Scrabble. Koncem dubna byla totiž na sněmu založena Česká asociace scrabble (zkráceně ČAS). Na ustavujícím sněmu byla stanovena přesná pravidla pro uznávání platných či neplatných slov. Zároveň byly určeny všechny podmínky postupu na vrchol roku - tedy Mistrovství republiky. Při příležitosti vzniku ČASu byl uspořádán také malý pětikolový turnaj, ze kterého se však nikam nepostupovalo. Soutěžilo 22 hráčů. Tohoto turnaje se Poškoláci rovněž zúčastnili.

 

Umístění Poškoláků při Turnaji na sněmu :

 

pořadí

jméno

výher

3. Karel Král 4
14. Jindřiška Králová 2
19. Drahomíra Venclová 1

 

Kvalifikační úloha.

 

    Se stále stoupajícím počtem hráčů se změnil i systém postupů na "republiku". Tentokrát se mimojiné postupovalo pomocí vypsané úlohy s předlosovanými deseti zásobníky, z nichž měli kvalifikanti vydupat postupnými tahy co nejvíce bodů. Tento záludný systém (který k úspěchu vyžaduje úplně jiné schopnosti, než samotná hra) znamenal stop pro spoustu dobrých hráčů a tak se v budoucnu již takřka nikdy neuplatnil.

 

Výsledky desetizásobníkové kvalifikační úlohy :

 

pořadí

jméno

body postup

4.

Jaroslav Kodym

487

ano

11.

Milan Kuděj

461

ano

   


Jarní turnaj.

 

Další možností postupu byl pětikolový Jarní turnaj, ze kterého na MR 1998 šli přímo hráči na prvých třech místech. Turnaj se hrál v pražském hotelu Sandra. Odehráli jej i čtyři členové našeho klubu a nejhorší z nich skončil na skvělém 7. místě. Klání se zúčastnilo celkem 32 hráčů.

 

Pořadí Poškoláků na JARNÍM TURNAJI :

 

pořadí

jméno výher postup
2. Jindřiška Králová 4 ano
5. Jaroslav Kodym 4 ne
6. Karel Král 4 ne
7. Dagmar Rusá 3 ne

    


 

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY 1998

 

    Sítem kvalifikace tentokrát přešlo méně Poškoláků než se čekalo, ti nejlepší však opět nechyběli. Přímý postup měl přirozeně loňský vicemistr Karel Král, podobně si vedla i Jindřiška Králová, která si místo mezi dvaatřicítkou nejlepších vybojovala na Jarním turnaji. Přes desetizásobníkovou kvalifikační úlohu, která jak už bylo naznačeno, byla spíše pro řešitele logických hádanek a podobných problémů se dokázali probojovat Jaroslav Kodym a Milan Kuděj.

    Dalších šest hráčů se kvalifikovalo díky celoroční  soutěži v časopise Hádanka a Křížovka. Mezi nimi již nikdo z Poškoláků nefiguroval.

    Z mistrovství republiky juniorů si postup mezi dospělé vybojovala Tereza Kudějová, Jana Rusá a Kateřina Rusá.

    Samotné republikové klání se hrálo na 5 kol, po kterých čtyři nejlepší hráči bojovali v jednozápasovém semifinále a finalisté pak o titul již podle současného modelu, tedy na dvě vítězné partie. Všechny partie se hrály už pouze ve dvojicích. Poškoláci zabojovali i tentokrát a výsledkem bylo další stříbro pro náš klub, které získal Milan Kuděj. Ve finálové bitvě podlehl Zbyňku Burdovi. Do první desítky se ještě prosadil Jaroslav Kodym.

 Umístění Poškoláků na MR 1998 :

pořadí

jméno

výher

2. Milan Kuděj 4
7. Jaroslav Kodym 3
13. Jana Rusá 3
16. Karel Král 3
19. Jindřiška Králová 2
22. Tereza Kudějová 2
24. Kateřina Rusá 2

Na juniorském mistrovství opět kralovaly Poškolačky, pouze si oproti loňsku trochu proházely pořadí. Vyhrála Tereza Kudějová před Janou Rusou a Kateřinou Rusou.